ONDŘEJ SUCHÝ

* 16. 9. 1945 v Praze

Ondřej Suchý je mladší bratr Jiřího Suchého. Jeho původní profesí se měla stát umělecká truhlařina, ale v šedesátých letech nastoupil do Čs. televize jako asistent produkce, později se stal redaktorem časopisu Sedmička a od roku 1971 byl volným novinářem. 
Podobně jako Jiří, i Ondřej zprvu hrál na klasickou basu v rock and rollové kapele, a to v Crazy Boys (vedle Mikiho Volka, Miroslava Berky, Ladislava Štaidla). Na počátku 60. let vystupovali Crazy Boys v semaforském představení Ber dej na prknech pražské Lucerny. 
Se Semaforem Ondřej Suchý spolupracoval nárazově ještě několikrát; objevil se např. v televizním pořadu Plakala panna, plakala (1968) a za dobu nedlouhé existence SEMAFOR KLUBU OLYMPIK (dnešní Ypsilonka) zde připravoval a uváděl pořady, které s divadlem souvisely (v pásmu Měly jsme kdysi míč zpovídal někdejší dětské hvězdy Semaforu, v pravidelných Noc - turné uváděl členy divadla, kteří sem docházeli vždy po představení ještě na "druhou směnu", atd.) V roce 1989 se také účastnil besedního pořadu Občanské Semafórum. První písničku s jeho textem natočil Waldemar Matuška v roce 1964. V té době začal Ondřej Suchý také sám zpívat a byl autorem prvních kreslených vtipů, které otiskoval v časopisech. V sedmdesátých letech se věnoval psaní písňových textů intenzivně, v dalším desetiletí začal jako publicista mapovat svět grotesky a zábavního průmyslu od 30tých let.

Dlouhá léta pracoval v Českém rozhlase 2-Praha jako externí redaktor Redakce slovesného vysílání. S Československým rozhlasem začal spolupracovat již v Plzni, a to od roku 1962. Od devadesátých let připravoval a uváděl dva své stálé pořady: zábavný týdeník PADESÁTNÍK a pořad Nostalgické muzeum zábavy, v němž zpovídal své hosty - zpěváky, herce, hudebníky, režiséry a spisovatele. Za některé z nich obdržel dvě ceny - v roce 1993 Prix Bohemia Radio a v roce 1999 Národní cenu Prix Bohemia Radio. V roce 2019 s ním vedení ČRo spolupráci bezdůvodně ukončilo. Od šedesátých let spolupracoval s Českou (Československou) televizí, nejprve ve funkcích asistenta scény, režie a produkce. Jako autor se podílel na pořadech KAVÁRNIČKA DŘÍVE NAROZENÝCH, MALÝ TELEVIZNÍ KABARET nebo DŮM PLNÝ PÍSNIČEK.

Vydal celou řadu převážně biografických knížek (např. Exkurze do království grotesky, Vlasta Burian na cestě do 21. století, Oldřich Nový přichází,Werichův Golem a Golemův Werich, Velká kniha o Chaplinovi, Z klobouku doktora Šlitra, František, co Nepil pivo, Ljuba Hermanová, Účtenka z Kavárničky dříve narozených, Inka Zemánková, Pár halířů z Padesátníku aj. - pro děti: Kupte strunu za korunu, Chytila Dáda žížalu Jůlii, Dáda má kosa Oskara aj.)

Je autorem přes 600 textů písní . V roce 1998 obdržel Zlatou desku Supraphonu za výběr a sestavu MC/CD filmových písniček Rozvíjej se poupátko.


Přehled knih Ondřeje Suchého


Miluje klauny a komiky - filmové, kabaretní, cirkusové - a v současné době se intenzivně zabývá dokumentováním historie českého populárního umění v letech čtyřicátých, padesátých a šedesátých. Nejvíce si považuje toho, že se mohl seznámit a spřátelit s arménským klaunem a mimem Leonidem Jengibarovem, švýcarským klaunem a mimem Dimitrim a s velikány české filmové a divadelní komedie Janem Werichem a Oldřichem Novým. Spolupracoval na memoárech Ljuby Hermanové, Felixe Holzmanna, Svatopluka Beneše (pro časopis Kino), Hany Vítové (pro přílohu Svob.Slova) a Rudolfu Cortésovi (spolu s jeho dcerou Dášou Cortésovou).Společně s Jiřím Suchým napsaly publikace Pan Werich z Kampy a Pan Voskovec z Manhattanu. Ondřej Suchý je rovněž autorem některých textů skvělého semaforského představení Čochtanův divotvorný hrnec