ZUZANA BURIANOVÁ


 * 1947

Herečka a zpěvačka Zuzana Burianová je obdařena zajímavým, ačkoliv ne příliš silným hlasem, přesto si své diváky našla, především mezi mužským publikem. Bulváry si šeptají, že se dokonce stala příčinou sváru mezi Jiřím Šlitrem a Jánem Roháčem (svým budoucím mužem). Do Semaforu ji dopomohl režisér Jaromír Vašta, který ji pozval na natáčení pořadu Vysílá studio A, kde zaujala Jiřího Suchého natolik, že ji vzápětí pozval i do divadla. V rozhovoru s Ondřejem Suchým to popisovala slovy: Moji rodiče se znali s televizním režisérem Jaromírem Vaštou. Ten byl jednou u nás s manželkou na návštěvě zrovna když jsem byla doma a povídá mi: "Já teď právě točím pořad Vysílá studio A. Jestli si chceš vydělat čtyřicet korun, tak za mnou zítra přijď do televize." Šla jsem tam a zrovna se natáčela písnička Pramínek vlasů. Já měla přidělaný cop, který mi na konci té písničky Jiří Suchý ustřihl. Pak se se mnou dal do řeči a zaujalo ho, když jsem mu řekla, že také zpívám a hraju na kytaru. Nu a když jsem mu k tomu pak ještě řekla, že se jmenuju Zuzana, tak mě pozval do Semaforu.

Nazpívala řadu písní i na desky: Neotálej, Sádlo na chleba (obě s Jiřím Suchým), Nedělejte ze mě chudinku, To nám slečno nedělejte, Tak jak to holky mívaj ve zvyku. 

Hrála v řadě filmů, i když zpravidla menší role (např. Vesničko má středisková, Chlapec a srna, Bylo čtvrt a bude půl aj.). Dnes žije ve Švýcarsku.

Hry (výběr): Benefice, Jonáš a tingl tangl (po M. Zahrynowské), Tak co, pane barone, Zuzana v lázni, Smutek bláznivých panen, Člověk z půdy, Kdyby 1000 klarinetů, Případ Eleonora