VLADIMÍR HRABÁNEK


* 1938
† 21. srpna 2008, Praha

Vladimír Hrabánek se stal nepřehlédnutelnou postavou Semaforu, původně chtěl v divadle vystupovat jako herec, ale neprošel konkursem, a proto se nabídl alespoň jako kulisák. Byl přijat a během let zastával mnoho funkcí, nakonec si i v mnoha hrách přeci jenom zahrál (výrazněji v Čarodějkách nebo ve Sladkém životě blázna Vincka), staral se o výpravu, byl inspicientem, později intendantem (tj. prakticky provozní ředitel), a dokonce režisérem (spolu se Suchým) hry Únos turecké houslistky. Objevil se i ve většině filmů Semaforu (Konkurs, Kdyby 1000 klarinetů, Zločin v šantánu, Dobře placená procházka, Královna bublin, Zajatec lesa) a v malých rolích i v mnoha dalších filmech (Vesničko má středisková, Tři veteráni, Adéla ještě nevečeřela, Marečku, podejte mi pero!, Svatba jako řemen nebo Ostře sledované vlaky).
O svém životě v divadle napsal knihu Sloužil jsem v Semaforu

V srpnu roku 2009 bohužel podlehl rakovině, Jiří Suchý na jeho pohřbu, kde se sešla dlouhá ředa "Hrabošových" kolegů, pronesl smuteční řeč. 

Hry (výběr): Poslední štace, Revizor v šantánu, Čarodějky, Sladký život blázna Vincka, Smutek bláznivých panen, Nevesta predaná Kubovi