VÍT FIALA


Narodil se 13. června 1943 v Mladé Boleslavi. 

Absolvoval kladenské gymnázium a v letech 1960-1965 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
Do roku 1971 pracoval jako právník na ředitelství pošt v Praze.

V hudbě je v podstatě samoukem. Na lidové škole umění se učil čtyři roky hře na klavír a dva roky na klarinet. Absolvoval také několik lekcí ve hře na kontrabas.
S trumpetistou Václavem Týfou byl nejprve členem Kladenského dixielandu (1960-1963), kde hrál na klarinet a saxofon. 

Mezi léty 1962-1964 působil jako kontrabasista v orchestru Bory Kříže, 1964-1965 účinkoval v Miniaturním kabaretu Eduarda Pergnera v pražské kavárně Luxor.
1972-1975 byl zaměstnán v Československém státním souboru písní a tanců Praha a od roku 1975 vykonává svobodné povolání hudebníka a hudebního skladatele.
Od roku 1975 byl též členem Tria Bory Kříže (Bora Kříž - akordeon, klavír a zpěv, Vladimír Žižka - bicí, Vít Fiala - kontrabas, basová kytara), zaměřujícího se na interpretaci swingu a moderního jazzového mainstreamu.
Vystupoval s řadou jazzových souborů (Classic Jazz Collegium, Jazzíček, Swing kvartet Vladimíra Klusáka, Traditional Jazz Studio a jiné). Jako skvělý doprovazeč byl často využíván nejrůznějšími jak jazzovými, tak populárními zpěváky a zpěvačkami.
V letech 1985-90 spolupracoval s Hanou Hegerovou, dodnes spolupracuje s Evou Pilarovou (od roku 1985), s Irenou Budweiserovou (od roku 1990).

Skladatelsky se zaměřuje především na oblast jazzu, ale zabývá se i scénickou hudbou. Je autorem mnoha skladeb s jazzovou tematikou - např. Suity pro saxofonový kvartet History of Jazz, instrumentoval jazzovou operu George Gershwina Porgy a Bess. V minulosti získal několik ocenění v hudebních soutěžích-např. r 1979 získal první cenu v rozhlasové Žatvě za zpracování dělnického a hornického folklóru Kladenska, jako hudební skladatel obdržel dvakrát druhou cenu v soutěži Pionýrská nota a první cenu v soutěži O dětskou píseň Mladá Boleslav roku 1989.

Aranžoval a natočil ústřední melodii k filmu Želary (nominovanému na Oscara v roce 2004). Nakladatelství Muzikus vyšly jeho publikace jak se dělá jazz (1996) a Aranžérem a skladatelem snadno a rychle (1997).

V současné době spolupracuje s předními jazzovými hudebníky a zpěváky-mj. Jiří Růžička, Radim Linhart, Svatopluk Košvanec, Eva Pilarová, Lee Andrew Davison, Věra Křížková atd.