SE SUCHÝM NA POKRAČOVÁNÍ 


Jiří Novotný, Jonáš (Nepravidelník klubu spřízněných duší při divadle Semafor) 1968, Ročník 2, číslo 7


Každé, první pondělí v měsíci vystupujete ve Viole. Spousta lidí si to nedovede vysvětlit, leckdo v tom vidí jen komerční záležitost. Můžete to uvést na pravou míru?

No ano, je to komerční záležitost, ono to pro mne ten ekonomickej efekt doopravdy má. Ono těch osmdesát korun měsíčně, to víte, to je přilepšení takhle pro rodinu. Ne, skutečně, mně je nesmírně sympatické snaha a cíl, s kterým pan d.Justl tu Violu dělá. Ty dvě hodiny měsíčně mu vždycky rád věnuju. Dokonce jsem chtěl dělat úplně zadarmo, ale on říkal, že by to bylo nemorální a aspoň jakýsi symbolický honorář mi za to přiřknul.

Co dělá filmová Sekta? Už se o ní hodně mluvilo a psalo. Nebude to druhé R na katedrále?

To jako myslíte, že nebude, jo? No ona je a bude muset bejt, už jenom proto, že jsem do ní vložil tolik energie a peněz, že bych byl nerad, kdyby zůstala jako R na katedrále pouze jakýmsi symbolem. Tedy Sekta je hotová po obrazový stránce a tak je momentálně v Krátkým filmu, kde ji střihají a dělají postsynchrony, takže je naděje, že bude hotová ještě v téhle sezoně.

A když jsme u Sekty: proč jste byl sám sobě producentem?

Já jsem vždycky toužil udělat si jednou film, podle svýho gusta, ale za prvé nemám ty příslušný školy a potom jsem si netroufl přijít na Barrandov a chtít, aby mi dali ten celuloid. Proto jsem si natočil se svou soukromou společností (Soukromá filmová společnost pana Suchého čítá tři lidi: pana Suchého, paní Suchou a pana Rudolfa Miliče jr.). Sektu, na níž jsem si leccos vyzkoušel, a poznal jsem, jak je to těžký. Teď na základě Sekty si pravděpodobně natočím ještě jeden filmek, kde už si odpustím ty zbytečný omyly.

Klub spřízněných duší chce v Praze realizovat výstavu vašich a Šlitrových kreseb. Půjčili byste nám je, když by se nám to povedlo organizačně zajistit?

Určitě bysme je půjčili. Rádi. Teď bude naše výstava (první společná) v Písku, koncem roku v Brně a potom v Olomouci. Čili v tom mezidobí, to znamená asi někdy po prázdninách, jsou ty kresby k dispozici.

Hodně se teď mluví o rehabilitaci. Budou snad rehabilitovány některé vaše texty?

Pravděpodobně ne, poněvadž pokud byl některej text postiženej zákazem, tak už dnes nemá tak dalece co říct, protože ztratil na aktuálnosti a nemá cenu ho znovu obnovovat. A shodou okolností to zrovna nejsou věci z nejlepších. Leda snad někdy v Klubu bysme si je mohli přečíst pro zajímavost.

V několika minulých rozhovorech s vámi, které byly otištěny v novinách, jste naznačil, že chystáte v Semaforu veliké změny. Neměl byste někdy chuť popovídat si o tom všem v Klubu? Máme totiž dojem, že bychom si mohli a měli být vzájemně prospěšní. A myslíme to vážně.

Nejenom že bych měl chuť, já už se na to dlouho připravuju a mělo by k tomu dojít co nevidět. Já toho mám hodně na srdéčku a budeme si muset některý věci probrat.

Jak oslavíte desátou sezónu Semaforu: a) doma, b) v divadle?

V divadle oslavím tu desátou sezónu právě těma výraznejma změnama, o kterejch jste se zmiňoval a o kterejch si popovídáme v Klubu. Chceme jít v desáté sezóně na divadlo poněkud jinak, než jsme šli v těch devíti předešlých.
A doma? Doma ji noc oslavovat nebudu, protože já nejsem takovej ten oslávovatelskej typ. Možná, že budu střílet z vokna nějaký rachejtle nebo si dopřeju nějakou takovou maličkost, ale v zásadě to budě oslava střízlivá.

Na vlastní uši jsem několikrát slyšel, že to, co píšete, vlastně nepíšete vy, ale i a) vaše manželka, b) vaše matka, c) vás bratr. - Co tomu říkáte?

Já jsem to taky slyšel. Mockrát. Když jsem to slyšel ponejprv, tak jsem se musel moc smát, poněvadž znám jak svou manželku,tak svou matku a dovedu si představit, jak sedí a vymýšlejí texty ke šlágrům. U toho bratra by to bylo nejpravděpodobnější. On skutečně píše texty ke šlágrům a píše básničky a dokonce některý i docela hezký. Některý se mi líbí. Ale bohužel je nepíše za mne, poněvadž zatím ze mne nikdo nesejmul žádnou z mých povinností.

Teď mě napadá, že by si váš bratr mohl udělat v Klubu večer. Myslíte, že by byl ochoten, kdybychom ho pozvali?

Určitě by ochoten byl. A měl by radost, protože on zatím ke zveřejnění svých věcí nemá tolik příležitostí. Já osobně mu to nechci nijak usnadňovat, poněvadž jsou stovky mladejch lidí, kteří píšou přinejmenším stejně tak dobře jako on a nemají ty možnosti, tak proč by on měl mít to privilegium? Když bude dobrej, tak se prosadí sám. 

A poslední otázka: Proslýchá se, že si stavíte na Barrandově skleněnou poschoďovou vilu. Už ji budete mít hotovou?

Ano, ta už bude hotová, jenom bych to chtěl trošku upřesnit. Není skleněná, ale betonová, není poschoďová, ale přízemní, není to vila, ale garáž a nestavím si ji tam já, ale někdo úplně jiný.