NEVESTA PREDANÁ KUBOVI

Forza 0148-2-832, 2008 (vyšlo na Slovensku) 

Záznam 100. reprízy z 10. září 1986

Obsahuje záznam představení, které napsali Jiří Suchý a Stanislav Štepka, autory hudby jsou Ferdinand Havlík a Ján Melkovič 

CD1
1. Dáváme vám z vďaky
2. Rázovitá l'udová svadba
3. Tak čo na to hovoríte?
4. Kubo neseď na peci
5. Agitujem, propagujem, organizujem
6. Česká divadelní společnost
7. V divadelní šatně 


CD2
1. Vitajte u nás
2. Nechme kecy a pojďme k věci
3. Má dať a dal
4. Kam nás oči ponesou a nohy povedou
5. Jako spisovatel se spisovatelem
6. A svadba bude


Nevěsta prodaná Kubovi byla hra s dlouhou historií, Jiří Suchý se Stanislavem Štepkou ji napsali už koncem 70. let, ale Suchého jméno tehdy bylo krajně nepohodlné, a proto i hra musela jít nejdříve k ledu. Nepodařila se prosadit k rozhlasovému vysílání, pak se zdálo, že by se projekt mohl oživit dokonce pro televizi, přičemž režírovat ji měl Jiří Menzel. Tento projekt ale také padl kvůli částečné cenzuře na jméno Jiřího Suchého kvůli jeho postoji ke komunistickému režimu. Až teprve po lehkém uvolnění poměrů v druhé polovině 80. let se podařilo hru prosadit na divadelních prknech, premiéra proběhla v lednu 1984 ve slovenském Štúdiu S. Měla velký úspěch i dobré kritiky, hrála se střídavě na Slovensku i v Čechách, herecký tým byl z poloviny z RND a z poloviny ze Semaforu. Ze semaforských herců zde hráli Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Dagmar Patrasová, Evžen Jegorov, Ivan Podobský, Věra Křesadlová, Vladimír Hrabánek, Miriam Brochová, Simona Chytrová, Jitka Sedláčková nebo Jiří Datel Novotný, které slyšíme i na tomto záznamu. Nakonec se libreto hry podařilo v roce 1987 u nakladatelství Tatran vydat i jako knihu plnou ilustrací Svetozára Mydla a Jiřího Suchého. 

CD má velmi pečlivě vyvedený 12-ti stránkový booklet plný fotografií z představení a ilustrací Svetozára Mydla. K tomu i ukázky z knihy Stanislava Štepky Kronika komika 3 (z roku 2005) zaměřené na spolupráci s Jiřím Suchým právě na této hře. Milá je jeho vzpomínka na dopisování s Jiřím Suchým: "S Jiřím Suchým sme si příležitostne celkom príjemne snívali nové spoločné divadelné plány: napríklad, čo tak napísať hru o umelecko-ľudskom napätí česko-slovenskej rodiny, ktorú by napokon spojila hudba a piesne... ? Písal som mu vtedy často. Ale aj on mne a tak, ako to iba on vie: "Včera jsem dostal od Tebe dopis. Ano, krásný dopis na pěkném zeleném papíře, psaný na stroji. Měl jsem z něj velikou radost. A pak mně napadlo, že si ho přečtu. Moje radost se tím zmnohonásobila..."

Lukáš Berný