NEJVĚTŠÍ HITY 2

Supraphon SU 7075-9 

1. Mr. Rock a Mr. Roll
2. Blues o stabilitě
3. Koupil jsem si knot
4. Bolí mě hlava
5. K smíchu toto představení
6. Dítě školou povinné
7. Včera neděle byla
8. Klementajn
9. Dnes naposled
10. Tu krásu nelze popsat slovy
11. Ticho a klid
12. Oči sněhem zaváté
13. Pro Kiki
14. Aristofanes
15. Buď mi věrná moje milá
16. Na vrata přibili můj stín
17. Tereza
18. Blues o světle
19. Big Bad John
20. Tento tón
21. Anna von Cleve
22. Vyletěl jsem ze dveří
23. Ukrejvám rozpaky
24. Hrozná tragedie s máslem
25. Toulaví zpěváci
26. Recomando blues

27. Ty jsi ta nejkrásnější krajina co znám
28. Ty jsi ta nejkrásnější krajina co znám (parodie)
29. Já kolem tebe chtěl bych kroužit
30. Kapitáne kam s tou lodí
31. Modré džínsy
32. Princip Silvestra a scénka o skotech
33. Modrý tričko
34. V kašně
35. Ty jsi švarná
36. Amfora
37. Štriptejz
38. Růže růžová
39. Pudivín
40. Teplé prádlo
41. Sedm dárků
42. Písnička pro kočku
43. Píseň o koni
44. Pět strun
45. Škoda lásky a Lípa zelená
46. Kdo chce psa bít
47. Jehličí
48. Letecká
49. Nedáme se otrávit
50. Líbej mě víc
51. Stříbrná tramvaj
52. Purpura
53. JehličíRECENZE DVD NEJVĚTŠÍ HITY 2 (2007)


Autor: Marta Švagrová, Lidové noviny, 17. října 2007


Nahrávka prvního českého rock'n'rollu spatřila světlo světa v roce 1960. Jmenuje se Mr. Rock a Mr. Roll, složili ho semaforští zakladatelé Jiří Šlitr a Jiří Suchý a v Populárně vědeckém filmu jej pro snímek Tanec kolem tance v režii Radúze Činčery a Rudolfa Krejčíka nazpíval Jiří Suchý.
Mr. Rock a Mr. Roll je prvním titulem z druhé série Největších hitů Suchého a Šlitra, jež figurují na DVD právě vydaném v Supraphonu. Třiapadesát písní s pěti výjimkami nahrávek z počátku let devadesátých jsou záznamy, jež vznikly vesměs v šedesátých letech minulého století. Tehdy byl Semafor a jeho autoři a interpreti ve flóru.
Dokladem jsou ukázky z televizních adaptací semaforských pásem - například Zuzana je zase sama doma (1961) nebo televizních záznamů představení (Člověk z půdy, 1962). Leckteré písničky můžeme slyšet a vidět také díky osobnímu archivu Jiřího Suchého -například málo známá verze jemně rozmarné písně Ukrejvám rozpaky, roztomilí Toulaví zpěváci Suchý s malou Magdou Křížkovou nebo třeba Šlitrova litanie Hrozná tragédie s máslem).
Nejvíc písniček se zachovalo díky tehdejšímu zvyku inscenovat písně coby malé příběhy (předchůdci dnešních klipů). Podíleli se na nich renomovaní režiséři jako například Eva Sadková, František Filip, Ján Roháč a Vladimír Svitáček, Miloš Forman, Jaromír Vašta, Ivo Paukert či Alexej Nosek... a posléze po letech třeba Vladimír Drha, přičemž za kamerou tehdy stával překvapivě často Stanislav Milota.
Leckteré písně, jež rozhodně neuslyšíme v současných rádiích, jsou prokazatelně moderní, čtyřicet let věku jim neubralo na poetice, hudební zajímavosti ani na originalitě přednesu.
K bonbónkům patří jistě Blues o stabilitě či Oči sněhem zaváté v interpretaci zcela mladých hvězd Waldemara Matušky či Karla Gotta, skvělý kuplet Pro Kiki nebo šanson Dnes naposled (mezi autorskou dvojici S+Š se tu "vetřel" textař Pavel Kopta) se stejně mladou Hanou Hegerovou. K těm hodně zajímavým písním patří třeba Blues o světle či rozjímavý song Na vrata přibili můj stín nebo Vyletěl jsem ze dveří, které zpívá Jiří Suchý.
Zachovaly se naštěstí i nahrávky z televizní verze opery Dobře placená procházka, kterou v roce 1966 režírovali Ján Roháč s Milošem Formanem, takže na DVD dnes můžeme ocenit skvělou muziku, texty i výkony Suchého, Šlitra, Evy Pilarové, Hany Hegerové a René Gabzdyla (Rekomando blues, Ty jsi ta nejkrásnější krajina, co znám ve dvojí verzi a Já kolem tebe chtěl bych kroužit).
Nechybí Matuškova Tereza v málo známé verzi s klavírem Rudolfa Rokla nebo Suchého Klementajn, ale také třeba jeden z mála pěveckých úletů komika Karla Effy Pět strun či "hraná" píseň Bolí mě hlava s Lubomírem Lipským.
Z televizního pořadu Plakala panna plakala (1970) se na DVD dostaly jako bonusy Stříbrná tramvaj (zpívá mladičká Jitka Molavcová) a vánoční písně Purpura a Jehličí. S Jiřím Suchým je zpívá soubor divadla a je přitom zábavné pozorovat, jak se za léta proměňovaly semaforské girls. Kdysi účinkovaly věkově rozvrstvené od holčiček po zralé zpěvačky. Je možné je porovnat se souborem po třiceti letech, který se prezentuje v poněkud naivní zdravici anglickým letcům (Havlík-Suchý: Letecká, 1991) či ve všech časech aktuální písničce Osvobozeného divadla Nedáme se otrávit. Mezi bonusy je také poslední záznam hlasu Jiřího Šlitra - fragment písně Líbej mě víc je demosnímkem z roku 1969, těsně před Šlitrovou tragickou smrtí...
Tyto písničky patří ke zlatému fondu české populární hudby a je příjemné zjišťovat, že ani jejich někdejší prezentace nezestárla.


DVD SEMAFOR: SUCHÝ, ŠLITR - NEJVĚTŠÍ HITY 2

Autor: Max Sforza, 2. 11. 2007 (převzato z webu www.mix.cz)


Po dvou letech vydává Supraphon další písně legendární dvojice Suchý, Šlitr z divadla Semafor.
Nejen skalní sběratelé nahrávek S+Š najdou na novém DVD další známé songy z let šedesátých, a to od studiových záznamů Československé televize až po první "videoklipy", vysílané v nejrůznějších hudebních pořadech tehdejší doby. Kvalita nahrávek kolísá od velmi dobrých klipů po nekvalitní obraz i zvuk některých raritních kousků, mezi které patří třeba poslední nahrávka hlasu Jiřího Šlitra před jeho předčasnou smrtí.
Kolekci ze šedesátých let doplňuje několik písní ze semaforských pořadů z let 1990 - 1991, které ale ještě nezískaly pel o čtyřicet let starších skladeb a nezúčastněného příznivce tvorby S+ Š zaujmou snad jen přítomností pozdějších popových hvězdiček, jakou je například Leona Machálková.
Kdo si písně pánů Suchého a Šlitra rád poslechne, jen když naladí třeba stanici Českého rozhlasu 2 Prahu, nebo si notuje písničky se svými dětmi, po kolekci asi nesáhne, ale protože Semafor je dnes už kultovní historie a generaci vyrostlé na písních S+Š se vrací vzpomínky na mládí, DVD komplet tvorby zakladatelů naší popmusic určitě nezapadne.