KALUŽ

Nová sbírka poezie, 16 kratších i rozsáhlejších básní

vydáno: 2007
vydal: Nakladatelství Pavel Mervart

Ilustrace: Jiří Suchý
Obálka: Miloslav Žáček (s použitím il. J. Suchého)
Náklad: neuvedeno
Cena: 140Kč


SUCHÉHO SBÍRKA JE PLNÁ TOUHY 


Písničkář a divadelník Jiří Suchý (1931) vydal novou sbírku poezie: dal jí titul Kaluž a na její hladině nechal zazrcadlit věčné téma básníků - milostnou touhu.
Vtiskl mu natolik suverénní výraz, že čtenář chvílemi nevěřícně kroutí hlavou: A kde je autorův věk? A únava? A stereotyp? Vždyť Suchý "pracuje v řadě oborů umělecké činnosti" a "poezii a písňové texty publikuje od roku 1960", jak se píše na záložce knihy.
Šestnáct nových básní, proložených autorskými kresbami, má natolik ladné tvary a spontánně rytmickou řeč, stejně jako jsou jejich obrazy v dobrém slova smyslu všední, že všechnu pozornost čtenáře soustředí na obsah.
Texty se rozvíjejí do drobných i rozsáhlejších příběhů a jako múzu i hlavní postavu si volí ženu v množném čísle: jednou to je spořádaná dívka "sladká jako spánek" či madam "zralé krásy", jindy šantánová "tanečnice s tangem v duši" nebo dáma z "rajónu prostitutek", dokonce i na "pionýrku" dojde řada.
Proměnlivé fluidum všech těchto žen vábí a provokuje smysly - a Suchý tu upadá do mile snivé, nedělní nálady, jakou kdysi vyvolávali básníci poetismu.
Přivolává si k ruce slovní humor ("malíř pokojů si vede domů štětku"), ale taky špetku smutku (protože "láska je těžká jako olovo") a vysílá svého lyrického hrdinu vstříc rozmarným slastem.
Kaluž je knížka, kterou napsal požitkář, milovník nejen žen z masa a kostí, ale také chimér a prchavých zázraků, melancholických snění i ostrých, sebeironizujících pohledů dovnitř - do vlastní duše.
Suchý sice pracuje s dávnými a trochu omšelými básnickými rekvizitami a některé jeho verše se dají označit za klišé, ale energie, kterou jim jeho poetický génius dává a kterou produkuje zmíněná milostná touha, je dokáže znovu rozsvítit.
Jenže co když touha, která dneska "nezná meze", zítra umře, ptá se básník. A hned má také připravenou odpověď: pak je tu ještě "naděje/ že smrt je lepší nežli žití".

Autor: Radim Kopáč, IDnes, 10. ledna 2008