JONÁŠ A MELICHAROVÁ

Režisér Vladimír Sís realizoval v roce 1986 střihový snímek Jonáš a Melicharová. Jeho základem jsou scénky a songy z divadelního představení Jonáš dejme tomu v úterý, jež Sís s autorem předlohy, textařem, zpěvákem a hercem Jiřím Suchým, ve scénáři svázali jednoduchým dějem. Stárnoucí komik Jonáš (Suchý) v prostorách rekonstruovaného divadla Semafor vzpomíná na svou slavnou minulost. Navázat na ni mu pomůže hudbymilovná uklízečka Melicharová v podání Jitky Molavcové (jež se stala Suchého stálou jevištní partnerkou po smrti Jiřího Šlitra). Ve filmu jsou použity i ukázky z vojenské komedie Bylo nás deset (1963) a dvou semaforských televizních projektů. Využit je i archiv divadla Semafor. V roce 1988 realizoval Vladimír Sís pokračování nazvané Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou.

Stárnoucí komik Jonáš se při procházce Prahou zastaví u divadla Semafor, které je v rekonstrukci. Vejde dovnitř, do hlediště, pak do zákulisí. V rekvizitárně spatří uklízečku Melicharovou, která ho zbožňuje. Jonáš zde najde svůj starý slamáček a červenou vestu. Když si dá obě rekvizity na sebe, promění se rázem ve slavného kabaretiéra a na jevišti zazpívá Píseň o kabaretu. V šatně vzpomíná na první štaci, na první lásku Veroniku a na další dívky z divadla. Když zpívá Blues o písni, přidá se k němu i Melicharová. Jonáš s překvapením zjistí, že uklízečka má hudební talent. Učí ji základům řemesla a Melicharová se změní ve zpěvačku. Výborně zahraje i na saxofon. Při duetu o lásce Jonáš ženu urazí, ale oba se brzy usmíří. Ve vzpomínkách na minulost se objeví i Jiří Šlitr a Jan Werich. Melicharová složí píseň Rekviem za utopenou rybu a snaží se komika přimět, aby ji požádal o ruku, což Jonáš po menším váhání učiní. Po finále v tradicích semaforské show se oba procházejí Divadelní poutí na Střeleckém ostrově.

Ve filmu jsou použity ukázky z filmu Bylo nás deset (1963, režie Antonín Kachlík), z televizních filmů Magnetické vlny léčí (1965, režie Vojtěch Jasný), Dobře placená procházka (1966, režie Ján Roháč, Miloš Forman), Recitál (1965, režie Ján Roháč) a také archivní záznamy divadla Semafor a televizní písničky. (zdroj: https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/397529/jonas-a-melicharova)

Režie: Vladimír Sís
Námět: Magdalena Dietlová
Scénář: Jiří Suchý, Vladimír Sís
Kamera: Ota Kopřiva
Střih: Jaromír Janáček
Kostýmy: Běla Suchá
Hudba: Jiří Šlitr, Ferdinand Havlík
Premiéra: 1.12.1986
Délka: 82 min
barevný 


Hrají:
Jiří Suchý
Jitka Molavcová
a další