JOLANA HAAN SMYČKOVÁ

* 20. 05. 1979

Jolana se narodila v Ústí nad Labem. Maminka je učitelkou biologie a tatínek operním pěvcem. Ústecká opera pro ní odmalička byla velikou senzací a tak když v 8 letech začala zpívat v Jakobínovi a Bohémě, láska k divadlu se stala jasným životním směrem. Přesto, že 9 let studovala hru na klavír a na otázku "čím chceš být" jednoznačně odpovídala operní zpěvačkou, v rozhodujícím období jí okouzlilo herectví. Díky skvělému činohernímu souboru, který tehdy v ústí byl, činohře propadla a podala si přihlášku k talentovým zkouškám na hudebně dramatické oddělení státní konzervatoře v Praze. Byla přijata a o šest let později studium ukončila absolutoriem. Vedoucími pedagogy jí byli Gabriela Vránová a Vl. Beneš. Zpěv studovala u Lídy Noppové, nyní u Ludmily Vavrečkové. Už během studia Jolana hostovala na mnoha pražských scénách. V Činoherním klubu Ve Smečkách, v Rokoku, Div. Na Fidlovačce a začala se intenzivně věnovat dabingu.Má na kontě nespočet nadabovaných filmů a seriálů.. Jejím hlasem mluví i Angelina Jollie, Beonce, Jessica Alba či Hillary Duff.

Nejvýznamnějším okamžikem v jejím profesním životě bylo úspěšné absolvování konkurzu do Divadla SEMAFOR..Už deset let je jeho stálou členkou a toto divadlo je pro ní milovanou domovskou scénou. 23.9.2OO9 zde měla koncert s názvem Deset let spolu (on však 4O let beze mě).Její nejmilejší rolí v tomto divadle je Lysistráta. Hru považuje za literární skvost. Bludičku v Kytici si také velmi užívá.

Pro filmovou společnost J.Suchého natočila dva filmy: Zajatec lesa a Královna bublin. V prvním hraje eterickou Cassioppeu-dceru pána lesa (J. Suchý)a ve druhém Martu Kaviárovou, která bije svého muže (J. Suchý).

V divadle Semafor Jolana spolupracovala taky s režisérem Radkem Balášem a díky němu se po mnoha letech vrátila na prkna Severočeského divadla opery a baletu v ústí n.L. Nejprve byla obsazena do role kloboučnice Ireny Moloyové v muzikálu Hello Dolly a poté do role Káči v Divotvorném hrnci. Za tuto roli získala nominaci na cenu Thálie.

Jolana se stala stálým hostem tohoto překrásného kamenného divadla, a když se v Semaforu nezkouší, využívá volný čas výhradně zde. V této sezoně jí čeká překrásný, náročný úkol: Líza v muzikálu MY FAIR LADY.

V divadle Semafor účinkuje nebo účinkovala v těchto hrách: Galakoncert a jiný ptákoviny, Život je náhoda v obnošený vestě(Johana), To nám to pěkně začíná (Vltava), I ty zpíváš si ty hity, Tiše a ochotně, Pokušení sv. Antonína (Belzebuba), 8O svíček na ztraceným dortu, Sex a sex je 12 (Marta), Patero důvodů pro woo doo (Ester), Koncert s.r.o., Jako když tiskne (Magdalena), Penzion Rosamunda (Adelaida), Lysistrata (Lysistrata), Šlitr s námi a zlý pryč (Subreta), Děti kapitána Granta, Já jsem otec Bemle a já matka Žemle (Magdalena), Kytice (Bludička), Uteklo jako H2O (Předsedkyně spol. Za Prahu kulturní).

Více na: www.jolanasmyckova.com