JIŘÍ ŠTĚDROŇ

* 23. 05. 1942

Narozen ve Vyškově v roce 1942, maturoval na vyškovském gymnasiu v r. 1959 a v r. 1963 absolvoval herectví na JAMU v Brně v roli Malvolia ze Shakespeareova Večera tříkrálového. Souběžně studoval zpěv u prof. Bernarda Kočaře.

Pěvecká praxe:

V roce 1959 nahrál první snímky v brněnském rozhlase a začal spolupracovat s orchestrem Gustava Broma. Po odchodu do Prahy pravidelně zpíval s orchestry Karla Vlacha, Josefa Vobruby a Václava Hybše. Od roku 1971 do roku 1991 působil převážně na půdě vlastních souborů. Během let natočil několik set skladeb, které se hrály v rozhlase, televizi a vyšly na deskách (v sedmdesátých létech patřil k nejprodávanějším československým interpretům). Zúčastnil se mnoha zahraničních zájezdů po prakticky celé Evropě, ale i do Ameriky a Japonska.

Herecká praxe:

Hrál v divadle X61, v divadle Večerní Brno, v Národním divadle v Brně, v divadle Apollo v Praze, v Hudebním divadle v Karlíně a divadle Semafor a dalších.

Televize:

Poprvé v roce 1960 (Silvestr z Brna). V následujících létech víceméně pravidelným hostem všech českých televizí i některých televizních stanic zahraničních. Účinkoval v řadě hudebních pořadů a dostával i příležitosti v oblasti dramatické tvorby (nejznámější je asi princ z filmu Popelka z r. 1969).

Ostatní:

Vyvíjel a vyvíjí i autorskou činnost, převážně píše písňové texty (od roku 1967 členem OSA). Po celá devadesátá léta se zabýval podnikatelskou činností a veřejně nevystupoval. Byl kreativním ředitelem mezinárodních reklamních agentur Grey a GGK a měl i agenturu vlastní.

Divadlo Semafor:

Stálým členem souboru od roku 2002. Hrál a zpíval např. v představeních - Noc v synagoze, To nám to pěkně začíná, I ty zpíváš si ty hity, Osmdesát svíček na ztraceným dortu, Pokušení sv. Antonína, ...nikoho nezabije, Sex a sex je 12, Patero důvodů pro voo doo, Jako když tiskne, Pension Rosamunda, Ten čtvrtek platí, Sukně smutnou jehlou spíchnutá ad.

Aktuální role:

Čochtanův divotvorný hrnec - Senátor Randall

Kytice - Koledníci

Kytice - Umrlci

Kytice - Král

Kytice - Starosvati

Zlomené srdce lady Pamely - Kapitán Zeno Google

Prsten pana Nibelunga - Siegfried / bůh Ódin

Mam'zelle Nitouche - ředitel školy / škublístek / vrátný / ředitel divadla

Rytíři z Blaníku a krasavice Lída - Rytíř Štědroň - vicevévoda

Začalo to Vestpocketkou - Spisovatel Kvido Maria de la Camera van Obscura; kytara

MeToo - Prof. Švestka