JEDNA VZPOMÍNKA Z DĚTSTVÍ - LUPINO LANE

Kolik mi tak mohlo být let? Pět? Tak nějak.  Pět mi bylo, když jsem objevil dva báječné muže: Laurela a Hardyho.  V sedmi jsem pak viděl ponejprv Charlie Chaplina - to jsem ještě netušil, že koukám na geniálního člověka - byla to pro mě sympaticky směšná figurka, něco jako Mickey Mouse.  O něco později přibyl do mé galerie Snub Pollard. Na francouzských kopiích firmy Pathé, jejichž šířka byla 9,5 mm, byl nazýván Beaucitron, což jsem vyslovoval tak, jak psáno. Musel jsem si ještě pár let počkat než skončila válka - bylo mi šestnáct, když jsem poznal, že americký slapstick, u nás nazývaný groteska, má ještě další skvělé reprezentanty. Jeden z nich se jmenoval Lupino Lane.

Lupino trosečníkem. Na plátně se zjevil drobný mužík s velikýma očima. Hned v prvním okamžiku si mě získal svou vizáží. Líbil se mi. Samozřejmě jinak, než o pár let později Brigite Bardotová, ale líbil se mi. A když rozpoutal gejzír gagů, které obohatil artistickými prvky, byl jsem jeho.
Dneska už mě nerozesměje, když někdo na plátně upadne, tak jak to bývalo důvodem ke smíchu v těch docela ranných groteskách, ale když sebou flákl Lupino Lane, byl jeho pád něco mezi gymnastickým výkonem a moderním baletem. Jeho filmy na těch artistických kouscích nestály, měly svůj příběh - obvykle prostinký (jejich naivita však měla svou poezii) ale ten fysical bussines, jak se takovým výkonům říká, byl jejich ozdobou.
Uplynula celá desítiletí, když jsem měl v Londýně příležitost vidět muzikál - totiž když v Londýně tak musical - Me And My Girl. 
Robert Lindsay v hlavní roli překypoval temperamentem a občas se blýskl i kouskem téměř artistickým. 
Teprve když jsem přišel domů a pročítal jsem si program, pochopil jsem proč tomu tak bylo: tuhle roli hrál někdy ve třicátých a čtyřicátých létech Lupino Lane. 
Deset let ji hrál denně, nealternován, a zřejmě si vzal na divadelní prkna svou filmovou ohebnost. 
A Robertu Lindsayovi nezbylo, pokud se chtěl stát důstojným Lupinovým nástupcem, než natrénovat výkony hodné manéže a obohatit jimi svou roli po vzoru předchůdce. 

Charisma Lupina Lanea působilo, i když on už byl na pravdě boží...