JAN L. STŘÍŽOVSKÝ


* 1954

Jan Střížovský se narodil v Ostravě. Od r. 1959 bydlel v Čáslavi, kde vystudoval Strojní průmyslovku. Zde navštěvoval LŠU klavír a kontrabas v Kutné Hoře. V roce 1971 a 1972 byl kontrabasistou Kolínské filharmonie.

Od roku 1973 žije v Praze. Zde kontrabas studoval u Františka Uhlíře. Studoval na LŠU pro pracující (nyní Konzervatoř Jaroslava Ježka). Byl žákem Jazzové školy Karla Velebného a Rudolfa Ticháčka - jenž si ho poté vybral do své kapely Trust. Vyučoval kontrabas na LŠU ve Španělské ulici.

V minulosti hrál v divadelních orchestrech: Studio Ypsilon, Divadlo Jiřího Wolkera, Vinohradské divadlo a Elf. Je skladatelem divadelní hudby pro divadla: MÁJ, Kukadlo, Kašpaři s Mezihoří a No Kakabus. Složil hudbu pro čtrnáct inscenací a jeden muzikál.

Byl například u zrodu Yo Yo Bandu a Originálního Pražského Synkopického Orchestru. Založil doprovodnou kapelu S Band pro Evu Olmerovou.

Hrál a hraje s kapelami: Classic Jazz Collegium, Metropolitan Jazz Band, Swing Oáza, Trio-Yo-Yo, Jazz Enseble, Steamboat Stompers, Dixieland Messengers, duo s Jaromírem Klempířem, Swingband Ferdinanda Havlíka, Bohemia Big Band, Jazzíček, Revival Swing Band, Traditional Jazz Studio P. Smetáčka, Barock Jazz Q, Sid Kucera Band, Pohoda Jazz, Old Fasion Trio, dechovka Jitřenka (jako tubista), Jazz Fragment, Veteráni, Patrola Šlapeto, Rajnošek B.And, Jazz Spirit, Swingkopa, Bridge Band, Mike Hurryup, Skupina Jazz Viktora Kotrubenka, Houpací Křeslo, Crazy Boys, Pražský Šraml, Staropražské Harmoniky a další.

V současnosti je stálým členem těchto deseti kapel: Motovidlo, Sunshine Dixieland, Duo Švejk, Minerální Družina, Plástev, Komorní Orchestr Akademie, Klamovka, divadelní orchestr Julie & Spol., Malé Dechové Cvičení a Jazzové Trio Jiřího Svobody.

Od roku 2016 je členem orchestru divadla Semafor, kde hraje na kontrabas a baskytaru.