DNES VEČER V HOTELU 

MODRÁ HVĚZDA

Hudební revue 


Libreto, výtvarné návrhy kostýmů, scény a loutek, režie: Jiří Suchý
Premiéra: 4. března 2009

 
Hráli: 

Jitka Molavcová, Jiří Suchý, Pavel Švestka, Michal Stejskal,a písně svými vlastními slovy uvádí Milan Marek, Melody Sisters - dívčí vokální trio ve složení Zdeňka Veselková, Dana Černohousová, Jana Tichá 


Obsazení ansámblu Blue Star: Václav Marek - akordeon, kapelník, Šárka Veselá - housle, David Marišler - klarinet, alt a tenor sax, Robert Hruška - trubka, Petr Fiala - kytara, Tomáš Dvořáček - kontrabas, Vladislav Sosna - jazzband

 
Hudební nastudování: Václav Marek, Radek Škeřík
Kostýmy: Renata Tůmová, Martina Kšírová

 
Z programu: Revuální představení plné humoru a foxtrotů, ve kterém se vrátíme do let čtyřicátých, kdy navzdory světové válce zněly na obou stranách fronty písničky, které pomáhaly lidem žít a přežít tyto nelehké časy. 


RecenzeV SEMAFORU ZAZNÍ VÁLEČNÉ ŠLÁGRY, TANČIT BUDE DŘEVO


Na otázku, kolik zbývá času, si Jiří Suchý vyhrne rukáv a pak se obrátí na spoluhráče: "Pochopí dneska mladší generace jako fór, když budu mít na ruce čtvery hodinky?"
Principál divadla Semafor je totiž právě v tu chvíli oblečený do uniformy rudoarmějce (během osvobození Evropy proslulých vybíráním náramkových hodinek od kolemjdoucích) a zkouší novou premiéru nazvanou Dnes večer v hotelu Modrá hvězda.
Publiku se kus představí dnes večer. Vedle Suchého a Jitky Molavcové v něm poprvé nehrají další členové divadla, ba ani semaforský orchestr. Hereckými, ale především pěveckými kolegy dua S+M jsou hosté, skupina Melody Sisters a hráči orchestru Blue Star, jenž se soustředí na taneční a swingovou hudbu z třicátých až čtyřicátých let.

Tanečnice ze dřeva


"Jde o večer složený z písniček, které se hrály za druhé světové války, a to z obou stran fronty. Chtěli jsme tak vyseknout poklonu skladatelům, kteří přes situaci ve svých zemích nebyli vůči sobě ve válečném stavu," popisuje Suchý a dodává, že písně měly za úkol přinášet ve složité době trochu radosti a zpříjemnit život.
Pro Semafor jde paradoxně o jednu z "nejpřevlekovějších" inscenací z poslední doby: z uniforem do žaketu nebo do zářivě blyštivé róby kabaretní zpěvačky. Zpívá se rusky, německy, anglicky a pochopitelně česky. "Protektorátní písničky jsou asi nejznámější, v našem výběru nechybí Slunečnice, Dívka v modrém či Dívka v rytmu zrozená," vypočítává Suchý.
Všechny songy, propojené dialogy a humorem, zazní v původním dobovém aranžmá. I některé zahraniční melodie jsou stále šlágry, jiné dávno zapadly. "Nemohli jsme pochopitelně vynechat Roll Out the Barrels, český příspěvek do světové studnice evergreenů," dodává Suchý, který navrhl i kostýmy a loutky. Večeru v hotelu Modrá hvězda totiž nesmí chybět lesk v podobě revuálních "girls" - šestice tanečnic však bude dřevěná.

Autor: Kateřina Kočičková, 4. března 2009. Mladá Fronta Dnes (IDnes)